00:49

Mamy już lato! Czyli poważne zagrożenie dla psa (udar cieplny)

Większość z nas ciesz się, bo nie musi chodzić do szkoły lun pracy, może gdzieś wyjechać, dłużej pospać, nie martwić się o oceny itp. Jednak dla większości psów lato może być zagrożeniem życia.

UDAR CIEPLNY U PSA


W tym roku (jak i poprzednim)musimy zmierzyć się z bardzo ciepłym latem. Wysokie temperatury i suche powietrze mogą źle wpłynąć na naszego  pupila , który w najgorszym przypadku może dostać udaru słonecznego.

Objawy udaru cieplnego



Udar cieplny to przegrzanie u psa. Dochodzi do niego najczęściej poprzez nagrzanie się głowy oraz karku. Temperatura ciała wynosi wtedy 41⁰C.

Kiedy pies chce się ochłodzić zaczyna ziać, a jego oddech staje się płytki. Jeśli przy okazji jego tętno jest szybsze niż zazwyczaj możemy domyślać się, że coś jest nie tak z naszym pupilem. Kolejnymi objawami jest dezorientacja psa oraz popadanie w letarg i obojętność. Przy okazji przegrzania może także wystąpić biegunka z wymiotami lub drgawki zwierzęcia.

Niestety udar cieplny może prowadzić do śmierci!!!

Najbardziej narażone na słońce są psy o ciemnej  sierści (podobnie jest z ubraniami u człowieka), cierpiące na choroby układu krążenia lub oddechowego, jak również psy starsze lub otyłe. Ponadto rasy brachycefaliczne, czyli buldogi, boksery czy mopsy, z racji mniejszej zdolności do efektywnego schładzania swoich organizmów są bardziej narażone na przegrzanie niż inne rasy psów.

Jak ochronić pupila przed udarem?


Najczęściej do udarów zwierząt dochodzi, kiedy pozostają one w niedużym, zamkniętym i nagrzanym miejscu np. w samochodzie
Kiedy wiemy, że szykuje się bardzo gorący dzień wyprowadzajmy naszego pupila wtedy kiedy nie jest jeszcze tak gorąco, czyli wcześnie rano lub wieczorem. Będąc z psem na plaży lub wycieczce pamiętajmy, aby udostępnić mu zimną wodę oraz zacienione miejsce, a od czasu do czasu zafundować mu prysznic wężem ogrodowym lub orzeźwiającą kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym.

Pierwsza pomoc i leczenie


Powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Jednak w drodze do specjalisty powinniśmy sami zadbać o to, aby nasz pupil nieco się schłodził i ustabilizował stan zdrowia

Krok 1: Należy wziąć jakiś materiał i namoczyć go w zimnej wodzie, przykładać go psu w miejscach wrażliwych, czyli głowie, karku, pachwinach czy pach.
Krok 2: Należy zwilżyć język oraz nos psa. 
Krok 3: W przypadku udaru słonecznego u psa może wystąpić szok, co będzie wiązało się z niskim poziomem cukru. Warto wtedy podać psu coś słodkiego, np. miód, a jeśli odmówi to przynajmniej wetrzeć mu go wewnątrz pyska. Oczywiście jeśli stan naszego psa jest poważny i przestanie on oddychać musimy przystąpić do sztucznego oddychania.

U weterynarza psy z udarami najczęściej lądują pod kroplówką ze schłodzonymi roztworami elektrolitowymi. Ponadto zwierzę dostaje dawkę leków moczopędnych oraz nasercowych i pozostaje pod obserwacją weterynarza przez kilka następnych dni.



Copyright © 2014 DOGarnia , Blogger